Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART w Janowie Lubelskim

Ich gościliśmyPiotr Pręgowski
i Ewa Kuryło

FART 2008 obfitował w gości. O swoich rolach filmowych i pasjach opowiadali nam: Piotr Pręgowski, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus i Ewa Kuryło więcej »

Z kolei Andrzej Grabowski z klasą opowiadał kolejne dowcipy, które oklaskami kwitowali janowianie więcej »

Nasze cykle

Kontynuujemy cykle
z poprzednich lat: "Znane-nieznane", "Kino na dobrą noc", "Kino Jasia i Małgosi"

Program 2008

Godzina po godzinie program FART 2008
więcej»

Galeria zdjęć

Mnóstwo wrażeń
i zabawnych zdjęć przybyło do naszej galerii także i tym razem. więcej»

Aleja Gwiazd 2008:

Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski

Znany i lubiany aktor, obdarzony wielkim talentem komediowym. Nad jego losem zaciążyły rodzinne skłonności. Ojciec statystował w krakowskim Teatrze Słowackiego, a starszy brat Mikołaj przecierał szlaki w krakowskiej PWST.
- Rano obroniłem pracę magisterską w jego garniturze, a po południu brat zdawał w nim egzamin wstępny. Wieczorem włożyłem ten sam garnitur, by zagrać "Audiencję II" Schaeffera - wspominał Mikołaj Grabowski.


Andrzej Grabowski

 

Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie ukończył w 1974 r., niedługo później zaś rozpoczął pracę aktorską na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez wiele następnych lat. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu "Przepraszam, czy tu biją", za którą otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u). Za swe role teatralne otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień. Niejednokrotnie występował wspólnie ze swoim bratem Mikołajem Grabowskim. Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz o szczególnym talencie komediowym.

Andrzej Grabowski

Na dużym ekranie zadebiutował już w czasie studiów w filmie "Odejścia", powroty, przez wiele lat jednak obsadzano go jedynie w rolach epizodycznych bądź drugoplanowych. W 1989 roku zagrał swoją pierwszą większą rolę w filmie Feliksa Falka "Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce", gdzie wcielił się w postać Stefana Sapieji.

Szczególną popularność Andrzej Grabowski zawdzięcza roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym "Świat według Kiepskich" emitowanym na antenie kanału Polsat w latach 1999-2005 oraz od września 2006. Sitcom przez kilka lat bił rekordy popularności i zdobywał nagrody dla najlepszego serialu komediowego, dlatego aktor zaczął być powszechnie utożsamiany z postacią, której rolę odgrywał. W życiu prywatnym nie lubi żartować na pokaz.

Andrzej Grabowski

W ostatnich latach Andrzej Grabowski wystąpił w 30 spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w "Co nie jest snem" w reżyserii Krzysztofa Zalewskiego. Użyczył również swojego głosu w kilku filmach adresowanych do dzieci, na przykład w filmach rysunkowych "Mój brat niedźwiedź" i "Kurczak mały".

 

Andrzej Grabowski Show

W programie "Andrzej Grabowski Show" artysta prezentuje znane i lubiane teksty: Ożenek z intercyzą, Syndrom uczciwości, Nabór do filmu, Przetykacz, Monolog górala, Wybory jeszcze raz, Góral na festiwalu i inne. W wersji "Andrzej Grabowski i jego goście" program jest przeplatany piosenkami aktorskimi i francuskimi w wykonaniu Iwony Konieczkowskiej aktorki i piosenkarki Krakowskiego Teatru SCENA STU i Teatru Ludowego. Artystce towarzyszy Tomasz Romanek na pianinie. Gośćmi tego programu bywają Beata Malczewska-artystka Teatru Starego i piosenkarka , Frank Prus Trio, 16-letni iluzjonista Bartosz i inni