Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART w Janowie Lubelskim

Goście 2011Grażyna Wolszczak

Więcej »»

Program 2011

Godzina po godzinie program FART 2011

Więcej »»

Pokaz specjalny

Pokaz filmu "To przychodzi od Boga" poświęconemu życiu i "dziele rąk i serca" księdza Kazimierza Pińciurka (1928-1999), wieloletniego proboszcza parafii momockiej
Więcej »»

Nasze liczby

14 tyle filmów zobaczyły dzieci podczas FART-u 2011
13 tyle filmów pokazaliśmy w parku Misztalec
44 tylu artystów (wliczając w to członków kabaretów) gościło już na FART-cie
285 tyle filmów pokazaliśmy dotychczas podczas festiwalu - w tym 77 dla dzieci
134 tys. tyle wejść odnotowała nasza strona internetowa

 

Miejsce

Centrum Janowa Lubelskiego

Janów Lubelski położony jest we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Przez miasto przebiega główna arteria komunikacyjna - droga krajowa nr 19, prowadząda z St. Petersburga do Budapesztu wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej.
Janów Lubelski to gmina miejsko-wiejska. Zamieszkuje ją ponad 16,5 tys. mieszkańców w tym 75 proc. to ludność miejska. Ziemia Janowska to region położony na granicy dwóch obszarów geograficznych: Lasów Janowskich - jednego z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie i pierwszych wzniesień Roztocza.

Powstanie i historia Janowa związane są z kultem maryjnym. W centrum miasta znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, jako pamiątka objawień maryjnych w 1645 roku.

Centrum Janowa Lubelskiego

W mieście wyczuwa się nadal tchnienie historii Ordynacji Zamojskiej. Zachowało się niewiele, lecz bardzo charakterystycznych budynków poordynackich łączących w sobie styl kamienicy i polskiego dworku. Miejscem wartym obejrzenia jest byłe carskie więzienie. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne z ciekawymi zbiorami historycznymi, archeologicznymi i etnograficznymi.

Miasto obfituje w urokliwe miejsca, łączące osobliwości przyrody oraz bogate tradycje lokalnej kultury. Przykładem są Stoki Janowskie - naturalne źródlisko w centrum miasta oraz Kruczek, gdzie według legendy odpoczywał św. Antoni.

Janów Lubelski jest gminą turystyczną. Walory naturalne, czyste środowisko oraz dobrze rozwinięta baza turystyczna sprawiają, że jednym z głównych kierunków rozwoju jest turystyka.

Największą trakcję turystyczną stanowi Zalew Janowski - sztuczny zbiornik wodny o powierzchni 30 ha, położony na przedpolu Lasów Janowskich. Na zalewie znajduje się wyspa, mająca w przyszłości stanowić element wyróżniający miasto spośród innych ośrodków turystycznych. Wokół zalewu rozlokowane są ośrodki wypoczynkowe, pole kempingowe oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Na terenie miasta organizowanych jest wiele imprez i wydarzeń przyciągających turystów z całego regionu. Dwie z nich - Ogólnopolskie Zawody Konne w skokach przez przeszkody oraz Festiwal Kaszy "Gryczoki" przyciągają każdego roku nawet do 10 tys. osób. W 2005 r. doszedł do nich FART...