Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART w Janowie Lubelskim

Ich gościliśmyMałgorzata Pieńkowska

W 2007 r. gościliśmy reżysera Wiesława Saniewskiego oraz ekipę filmu "Rezerwat" - Łukasza Palkowskiego i Sonię Bohosiewicz. Był także Jerzy Rogalski i wspaniała Małgorzata Pieńkowska. Krzysztof Kowalewski zdradzał nam tajniki kuchni aktorskiej, a senator Krzysztof Cugowski opowiadał o swoich amatorskich rolach filmowych więcej »

W tym roku rozbawił nas aktorski duet w kabaretowym wydaniu: Cezary Żak i Artur Barciś więcej»

Nasze cykle

Cykle znane z poprzednich lat wzbogaciliśmy o trzy kolejne: "Kadry z Ukrainy", "Dobre, bo lubelskie" oraz "Nowe kino polskie" więcej»

Program 2007

Godzina po godzinie program FART 2007
więcej»

Galeria zdjęć

Ta edycja festiwalu była fantastyczna. Przekonajcie się sami! więcej»

Aleja gwiazd 2007:

Alosza Awdiejew z zespołem

Alosza Awdiejew

Alosza na scenie i dla przyjaciół, formalnie Aleksy Awdiejew, obecnie od dziesięciu lat obywatel polski, urodził się w Stawropolu na północnym Kaukazie. Swoje pierwsze występy sceniczne rozpoczął mając sześć lat, śpiewając kołysanki i piosenki popularne ze swoją matką, która była nauczycielką rosyjskiej literatury i języka i śpiewała na scenie amatorskiej. Ukończył średnią szkołę muzyczną z dyplomem chórmistrza. Przez trzy lata prowadził amatorskie chóry i orkiestry w Moskwie i okolicach. Później studiował anglistykę na Uniwersytecie Moskiewskim. Jednocześnie występował w teatrze studenckim, kabarecie i uprawiał pantomimę. Na drugim roku studiów uzyskał stypendium Radia Moskiewskiego i rozpoczął studia na filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Występował w kabaretach studenckich, a już jako student otrzymywał nagrody w konkursach studenckich prac naukowych. Dyplom uzyskał z wyróżnieniem, ożenił się z Polką i został zaangażowany jako asystent na filologii rosyjskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Alosza AwdiejewOd 1976 roku zaczął z powodzeniem śpiewać swe romanse i piosenki w legendarnej "Piwnicy pod Baranami". Swoje pasje jazzowe realizował grając na fortepianie w zespołach "Beale Street Band"i "Playing Family". Jednocześnie zajmował się pracą naukową, którą efektem było uzyskanie tytułu doktora, a później doktora habilitowanego nauk humanistycznych. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w Instytucie Rosji i Europy Wschodniej na Wydziale Studiów Politycznych i Międzynarodowych UJ. Zajmuje się m. in. gramatyką komunikacyjną i funkcjonowaniem języka w środkach masowego przekazu. Wiele czasu poświęca na działalność artystyczną. Koncertuje w kraju i za granicą (Berlin, Paryż, Nowy Jork, Chicago, Tel-Awiw). Nagrywa recitale, spektakle i programy telewizyjne. Uczestniczy w filmach, serialach i programach telewizyjnych i radiowych. Nagrywa płyty, pisze scenariusze i felietony. W wolnych chwilach gra w tenisa, przyrządza potrawy kuchni kaukaskiej, uczy się języków. Fascynuje go komputer, jest domatorem, ma uroczą żonę i dwóch dorastających synów. Alosza Awdiejew

Tak mówi o sobie w wywiadach: z powołania jestem błaznem i uważam, że jest to bardzo ważna profesja... Rozśmieszyć człowieka, to znaczy przywrócić go do życia... Śmiech jest furtką, która otwiera najlepsze strony osobowości. Piosenki, które śpiewam mieszczą w sobie niejako trzy elementy: cygańskość, rosyjskość i swingowanie. Są bardzo rytmiczne, improwizacyjne... Próbuję nowej formuły rozmów z publicznością, usiłuję zawsze zniszczyć dystans między artystą a widzami. Nie cierpię estradowych marionetek. Nie cierpię estradowej gumy do żucia...

FONOGRAFIA
Płyty CD:
Piosenki dla swoich (1994);
Słowiańska dusza (1996);
Najpiękniejsze piosenki rosyjskie (1997);
Chłopcy źli (1999);
Pamiątka z Piwnicy pod Baranami (2001) wydane przez Firmę Wydawniczą "Tandem"

Alosza Awdiejew z zespołem

PODSTAWĘ ZESPOŁU Aloszy Awdiejewa STANOWIĄ:
Marek Piątek - znakomity gitarzysta solowy,
utalentowany improwizator i jazzman
Kazimierz Adamczyk - kontrabasista, muzyk jazzowy

(materiały za oficjalną stroną Aloszy Awdiejewa)