Goście 2012Karol Strasburger

Więcej »»

Program 2012

Godzina po godzinie program FART 2012

Więcej »»

Pokaz specjalny

Pokaz filmów Leszka Wiśniewskiego, autora  reportaży telewizyjnych i twórcy filmów dokumentalnych. Autor ma za sobą  20 lat pracy w telewizji publicznej. Przy jego udziale powstały 23  dokumenty...
Więcej »»


Nasze liczby

14 tyle filmów zobaczą dzieci podczas FART-u 2012
12 tyle filmów pokażemy w parku Misztalec
47 tylu artystów (wliczając w to członków kabaretów) gościło już na FART-cie
320 tyle filmów pokazaliśmy dotychczas podczas festiwalu - w tym 91 dla dzieci
140 tys. tyle wejść odnotowała nasza strona internetowa

 

Pokaz specjalny

Pokaz specjalny (wstęp wolny)

Pokaz specjalny filmów Leszka Wiśniewskiego
w poniedziałek, 16 lipca 2012

Leszek Wiśniewski

Leszek Wiśniewski to  autor  reportaży telewizyjnych i twórca filmów dokumentalnych – ma za sobą  20 lat pracy w telewizji publicznej. Przy jego udziale powstały 23  dokumenty – karierę rozpoczął w 1995 roku jako dźwiękowiec przy filmie „Magda”. Potem był scenarzystą, współproducentem, kierownikiem produkcji i wreszcie samodzielnym reżyserem. Jego ostatnim filmem, który nakręcil jako scenarzysta i reżyser,  jest  „Ewangelia i bunt. Opowieść o księdzu - rewolucjoniście" (2010). Film opowiada dzieje księdza   Piotra Ściegiennego. W najbliższym czasie planuje kontynuację filmu „Polskie Termoplie”.

Generał polskich nadziei...
(Władysław Anders 1892-1970)

Prod. Polska, 2007,  2 części. Część 1 - 55 min., Część 2 - 61 min.

Dwuczęściowy film dokumentalny, fabularyzowany, zrealizowany dla TV Polonia przez Hannę Kramarczuk przy współpracy Leszka Wiśniewskiego, który był II reżyserem, autorem dokumentacji i szefem  castingu, według scenariusza Jana Tarczyńskiego.
Jest to jedyny film prezentujący w tak pełny i prawdziwy sposób życie i przebieg służby wojskowej wielkiego patrioty, utalentowanego stratega i dowódcy dbającego o swoich żołnierzy, legendarnego bohatera czasów wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej i emigracji londyńskiej. W scenach fabularyzowanych zobaczymy generała Andersa między innymi w więzieniu na Łubiance, na występach Polish Parade w Iranie, kiedy to generał poznał swoja przyszłą żonę, w scenie zdobycia Monte Cassino, podczas rozmowy z Churchillem, z Mikołajczykiem oraz podczas spotkania z młodym pilotem, uciekinierem z socjalistycznej Polski. W filmie pokazane zostaną obszerne fragmenty unikalnych filmów archiwalnych ze zbiorów Instytutu im. Władysława Sikorskiego w Londynie. Podziwiać będziemy niezłomną postawę generała, prawdziwego człowieka z krwi i kości, dla którego hasło "Bóg, honor, ojczyzna" nie były nigdy pustymi słowami, postać spiżową, poruszaną głęboką miłością do dalekiej ojczyzny. W postać generała Andersa wcielił się Jan Machulski.


Polskie Termopile

Reż.: Leszek Wiśniewski, prod. Polska, 2009, 42 min

Historia bitwy pod Wizną, w której 720 żołnierzy pod wodzą kpt. Władysława Raginisa od 7-10 września 1939 roku stawiało opór liczniejszemu i doskonale uzbrojonemu XIX Korpusowi Pancernemu Heinza Guderiana. Polacy, korzystając z nieukończonej linii fortyfikacji: 16 ciężkich i lekkich schronów bojowych, bronili zaciekle najważniejszego w tej okolicy punktu strategicznego, jakim była przeprawa przez Narew. Niemcy zdobywali bunkier po bunkrze, używając do tego materiałów wybuchowych i miotaczy ognia. Po przegranej, z pola walki zdołało się wycofać zaledwie 40 polskich obrońców, a bohaterski kapitan Raginis popełnił samobójstwo w bunkrze koło Strękowej Góry. Tamta walka, skazana na klęskę, stała się symbolem walki do końca, „Polskimi Termopilami”.

Po emisji filmu w TVP Historia Stowarzyszeniu „Wizna 39” udało się w sierpniu ub. roku doprowadzić do ekshumacji szczątków kapitana Władysława Raginisa i uroczystego pogrzebu w rocznicę jego śmierci 10 września 2011 na Górze Strękowej. W czasie ekshumacji znaleziono odłamki i zawleczkę granatu, którym się rozerwał, medalik, który nosił na szyi, hełm i inne osobiste przedmioty. Są one obecnie eksponowane w Klubie IPN im. Grota - Roweckiego przy Marszałkowskiej w Warszawie. Poza tym miejscem nikt, nigdzie ich nie oglądał. Na pokaz filmu do Janowa Lubelskiego przywiezie je, wraz z fotografiami z ekshumacji i pogrzebu, Dariusz Szymanowski - prezes Stowarzyszenia „Wizna 39”.
Warto dodać, że TVP Historia wyemituje „Post scriptum” do filmu „Polskie Termopile”, który realizować będzie ta sama ekipa. 8 września na Górze Strękowej odbędzie się uroczystość pośmiertnego awansowania kapitana Władysława Raginisa na wyższy stopień oficerski, apel poległych i salwa honorowa dla bohatera. Będzie tam ekipa filmowa a scena z uroczystości zepnie klamrą całą opowieść.